Любешівська селищна рада територіальної громади
Волинська область, Камінь-Каширський район

НА ЧАЕС ОБГОВОРИЛИ ЗАХИСТ ПОСТРАЖДАЛИХ І ВИКОРИСТАННЯ ЗАБРУДНЕНИХ ТЕРИТОРІЙ

Дата: 28.04.2025 11:21
Кількість переглядів: 205

Фото без опису

У річницю Чорнобильської катастрофи, 26 квітня,  у самому серці зони відчуження відбулося виїзне засідання Тимчасової спеціальної комісії (ТСК) Верховної Ради України. Ключовими темами стали нагальні питання посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок аварії, та ефективне й законне використання територій, що зазнали радіаційного забруднення.

За запрошенням народної депутатки Ірини Констанкевич у роботі комісії взяв участь голова Любешівської громади Олег Кух. Серед присутніх: голови Прилісненської та Маневицької громад, народні депутати, представники Кабінету Міністрів України, зокрема Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерства соціальної політики, Міністерства охорони здоров’я, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, представники Державної екологічної інспекції та Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ).

Комісія окреслила першочергові напрямки своєї діяльності, серед яких:

  • Реформування системи соціального захисту осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, з метою її вдосконалення та підвищення ефективності.
  • Забезпечення справедливої верифікації виплат, щоб державна підтримка надходила саме тим, хто її потребує.
  • Активна боротьба з незаконним використанням радіаційно забруднених земель, що становить загрозу для довкілля та здоров'я громадян.
  • Оновлення підходів до класифікації забруднених територій на основі сучасних наукових даних.

Голова ТСК Арсеній Пушкаренко наголосив на тому, що комісія має стати постійно діючим майданчиком для системної роботи над цими викликами, сприяючи захисту прав постраждалих та відновленню уражених регіонів.

Під час засідання Ірина Констанкевич акцентувала увагу на актуальному стані радіаційно забруднених територій, зокрема піднімаючи питання прозорості та обґрунтованості механізмів встановлення та перегляду зонального поділу. Вона підкреслила категоричну незгоду представників Волині з будь-якою імітацією цих важливих процесів.

Олег Кух, звертаючись до уряду, закликав до прийняття виважених рішень щодо чорнобильців, наголосивши, що попередні дії викликали справедливе обурення серед постраждалих. Він підкреслив необхідність врахування пропозицій депутатів, проведення відповідальної паспортизації всіх населених пунктів Волині та налагодження відкритого діалогу з громадами для забезпечення їх достовірною інформацією.

Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук запевнила, що перегляд зон радіоактивного забруднення буде ґрунтуватися виключно на актуальних наукових дослідженнях та незалежних вимірюваннях радіаційного фону. Однак, за словами Ірини Констанкевич, викликає занепокоєння відсутність планів проведення таких вимірювань на Волині, де пропонується врахувати результати застарілих досліджень 2011 року.

Представники Волині, зокрема голови громад Олег Кух, Олександр Гаврилюк та Ігор Терещенко, висловили чітку позицію: будь-які зміни у статусі постраждалих населених пунктів повинні базуватися виключно на об'єктивних наукових дослідженнях, незалежних замірах та реальній оцінці стану довкілля. В іншому випадку під загрозою опиняться права сотень тисяч громадян на належний соціальний захист, медичне забезпечення та інші пільги, гарантовані законодавством.

Окремою темою обговорення стало питання ідентифікації осіб, які втратили документи, що підтверджують їхній статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

Символічним стало нагородження ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС відзнаками Верховної Ради України Першим заступником Голови ВРУ Олександром Корнієнком, а також вручення подяк представникам громадських організацій, які активно займаються захистом прав постраждалих, Уповноваженим ВРУ з прав людини Дмитром Лубінцем.

Учасники висловили сподівання, що комісія стане ефективним майданчиком для системної роботи, забезпечуючи справедливість та підтримку для тих, хто постраждав від однієї з найбільших техногенних катастроф в історії людства.

 

За повідомленнями з офіційних джерел:

сторінок народних депутатів Михайла Цимбалюка, Ірини Констанкевич та телеканалу «Рада»

 

 



Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь