НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
Відповідно до статті 59 Конституції України кожному гарантується право на професійну правничу допомогу. 02.06.2011 року було прийнято Закон України «Про безоплатну правову допомогу». Цей закон визначає зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги.
Законодавством визначено спеціальні поняття, зокрема:
правова допомога - надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення;
правові послуги - надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення; надання особі допомоги в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги та медіації;
безоплатна правова допомога - правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел;
безоплатна первинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб;
безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя, включає в себе захист від обвинувачення, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.
Отже, гарантована Конституцією України безоплатна правова допомога поділяється на два види: первинну (просвітницька функція та допомога у складенні документів не процесуального характеру) та вторинну (надання правничої допомоги в судовому провадженні).
Орган місцевого самоврядування може надавати лише безоплатну первинну правову допомогу, іншим видом займається мережа системи надання безоплатної вторинної правової допомоги (регіональні та місцеві центри) на чолі з Координаційним центром з надання правової допомоги.
Виконавчі органи сільських, селищних рад взаємодіють з центрами з надання безоплатної правової допомоги та сприяють їх роботі в межах своїх повноважень.
Право на безоплатну первинну правову допомогу згідно з Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.
Безоплатна первинна правова допомога включає такі види послуг:
- надання правової інформації;
- надання консультації;
- складання заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації
Кожна особа має право звернутись до органу місцевого самоврядування з проханням надати безоплатну правову допомогу. Незалежно від наявності на території населеного пункту іншого суб’єкта надання первинної правової допомоги (наприклад, бюро правової допомоги) орган місцевого самоврядування не має права відмовити особі в наданні запитуваної правової допомоги. Відмова у наданні безоплатної первинної правової допомоги може бути оскаржена в установленому законом порядку до суду. Дії та бездіяльність посадових і службових осіб, які порушують порядок та строки розгляду звернень про надання безоплатної правової допомоги, надання неякісної правової допомоги можуть бути оскаржені в установленому законом порядку до суду та в адміністративному порядку.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)